BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU EDİRNE’DE

BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU EDİRNE’DE

BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU EDİRNE'DE

--Çavuşoğlu, İpsala ve Enez'de Çeşitli İnceleme ve Temaslarda Bulundu--

            Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu çeşitli inceleme ve temaslarda bulunmak üzere, Edirne'nin İpsala ve Enez ilçelerine bir ziyaret gerçekleştirdi. Çavuşoğlu'nu İpsala'da Edirne Valisi Günay Özdemir, İpsala Kaymakamı Ali Uysal, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, Edirne Basın-Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Uğur Ülgen ve bazı kurum yetkilileri karşıladı.

            İpsala Belediye Başkanlığını ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Kerman'dan çeltik üretimi ve İpsala'daki ticari ve ekonomik koşullar hakkında bilgi aldı. Önümüzdeki hafta çeltik hasadının başlayacağını ve bu yıl çeltik üreticisinin yüzünün güldüğünü kaydeden Kerman, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'nu İpsala'da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

            Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu da İpsala'nın kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade ederek, "Malumunuz ben Batı Trakyalıyım. Biga İmam Hatip Lisesine giderken İpsala'dan giriş yapıyorduk. Burası bizim için oldukça önemli bir yer." dedi.

--Enez Tarihî Fatih Camii'nde (Enez Ayasofyası) İnceleme--

            Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, İpsala'daki programının ardından Edirne'nin sahil ilçesi Enez'de bulunan ve restorasyonu devam eden Fatih Camii'nde (Enez Ayasofyası) inceleme yaparak, Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren'den konuyla ilgili ayrıntılı bilgi aldı.

            Tarihî Fatih Camii'nin çok kıymetli bir eser olduğunu ve muhakkak ışıklandırma sistemleri ile eserin güzelliğinin sergilenmesi gerektiğini belirten Çavuşoğlu, yalnızca restorasyonun yeterli olmayacağını, çevre düzenlemesinin de yapılması gerektiğini kaydederek, bu eserin Enez'in turizmine ciddi anlamda katkılar sunacağını ifade etti.

            Enez Kalesi'nin yanında bulunan ve "Enez Ayasofyası" olarak da bilinen cami, 1965 yılında meydana gelen depremde ağır hasar görerek kullanım dışı kaldı. Vakıflar Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar sonucunda restorasyon süreci başlatılan tarihî yapının açılışının 2019 yılı içerisinde yapılması planlanıyor.